01.jpg

Doğayla transparan ilişkiler

Zekeriyaköy Projesi

Projemiz İstanbul’un doğası itibariyle en keyifli semtlerinden Sarıyer Zekeriyaköy’de kotlu bir arazi üzerine oturtulmuş 4 katlı bir yapıdır. Evimiz aynı anda 3 farklı jenerasyonu barındıran ev sahiplerine hizmet etmektedir.

 

Bahçe alt kotunda bahçe terası altında konumlanan çalışma odası, giyinme ve duş alanları ve depo hacimleri mevcuttur.

 

Bahçe kotunda havuz ve teraslı bir bahçe ve bahçe katı içerisinde günlük kullanım için bahçeyle bütün olarak tasarlanmış bir salonumuz mevcut. Bu katta ayrıca sanat eserleriyle çevrelenmiş cam tavanlı geniş bir yemek alanı, bir tarafında bahçedeki yeşillikleri gören diğer tarafında oluşturulmuş camlı botanik hacime dayalı mutfak, geniş bir misafir banyo ve yardımcı odaları bulunmaktadır.

 

Giriş katında evin ana girişinin de bulunduğu vestiyerli giriş holü sizi karşılamaktadır, daha çok misafir ağırlamak için tasarladığımız salon, ve yine geniş bir misafir banyomuz mevcut. Ayrıca şömine alanında müziğe ilgi duyan ev sahipleri için ünite içerisinde saklı olarak konumlandırılmış Devialet marka iddialı bir müzik sistemi, kitaplık alanında konumlandırılmış Steinway & Sons marka piyano bu katı oldukça keyifli kılan detaylar.

 

1.katta giyinme odalı bir yatak odası ve orman ve deniz manzaralı terası, ebeveyn banyosu ve çocuk odası konumlu, ayrıca mekanik odası olarak ayrılan alanda hareket ettirilebilir bir mobilya sistemi ile atıl alan ayakkabı odası olarak tasarlandı. Evin birçok noktasında bu tür alan kazandırıcı dokunuşlara rastlayabilirsiniz.

 

Çatı katta ailenin üniversite okuyan kızları için ayrılmış teraslı ve müstakil banyolu geniş bir yaşam alanı mevcut. Ayrıca sauna ve geniş bir ayakkabı odası da bu katta konumlu.

Tipi /

Konut

Hizmet /

Tasarım - Uygulama

M2 /

510m2

Yıl /

2020

Tasarım dili olarak sıcak, fonksiyonel ama şık bir dizayn hedefiyle yola çıkıldı. Her katta ahşap yoğunluğu yüksek, sıcak renklerin kullanıldığı fonksiyonel mekanlar, farklı mimari esintilerle homojen olarak tasarlanarak katlar arasında uyum hakim kılındı.

Show More

Mimari stilin belirleyici detayları, ayrıntılı bir dille projeye aplike edildi.

Ev sakinlerinin üç farklı jenerasyondan bireylere sahip olmasının tasarım süreçlerine etkisi de oldukça büyüktü. Bu durum farklı beğenilerin tek bir ortak paydada birleştirilmesi gerekliliğini doğurdu projemizde. Bu sebeple tasarım çalışmaları, farklı isteklerin ortak kümesi olan modern çizgide fonksiyonel ve sıcak bir tasarım dili kullanılarak yürütüldü. 

Evin dekorasyon stilini oluşturan yapı taşlarının neredeyse bütünü bu projeye özel tasarlanıp üretildi. En ufak birleşim detayına kadar özel tasarlanan mobilyalar çözüm ortaklarımız tarafından üretildi. Aydınlatma armatürlerinde Iguzzini markasının Laser Blade modeli ile birlikte evin genelinde bu projeye özel tasarlayıp ürettirdiğimiz spot ve sarkıt armatürlere ve çeşitli duvar apliklerine rastlayabilirsiniz. Anahtar priz gruplarında ise Bticino markası tercih edildi. 

 

Styling anlamında ev sahiplerinin manevi değere sahip aksesuarlarıyla kombinlemek üzere evin geneline renk katan aksesuarlar yerleştirildi.

 

Evdeki sanat eserlerinde Ferruh Başağa, İsmail Acar gibi isimlerin beraberinde başarılı optik çalışmalarıyla Ressam Elif Tutka’nın imzası var.

 

2021 © TALEARCHITECTS